Розрахунок теплоефективності фасаду.

Утеплення фасаду будинку – відповідальний крок, який вимагає точного розрахунку матеріалів. Для максимально комфортної температури в будинку, а також щоб уникнути появи в майбутньому конденсату, цвілі або грибка фахівець-ізолювальник повинен попередньо вивчити всі дані про будинок, включаючи його місце розташування, матеріал несучих стін, вид конструкції і так далі. Для розрахунку товщини утеплювача, який буде використовуватися при виготовленні термопанелей, ретельно аналізуємо всі ці показники і тільки потім рекомендуємо потрібну товщину теплоізоляційного матеріалу.

 

З 2017 року набув чинності новий нормативний документ  «Теплова ізоляція будівель ДБН 2.6-31:2016». Детальна інформація за посиланням https://drive.google.com/file/d/1yXjLsCaPg7pVjgmezgllG-nhYoVszHd9/view?usp=sharing

Виходячи з нововведень, територія України зараз знаходиться в двох кліматичних зонах, кожен з яких має характерні тільки для нього погодні умови, а саме мінімальну і максимальну температуру, різну вологість. Щоб самостійно і правильно розрахувати товщину утеплювача і несучих стін, необхідно враховувати ці значення.

Кліматичні пояси України

Пропонуємо навести приклад, який допоможе підібрати правильну товщину теплоізоляційного матеріалу. Щоб запобігти можливому замерзанню стін, потрібно спочатку правильно розрахувати і вибрати товщину утеплювача. Якщо правильно підійти до цього питання, то так звана «точка роси» відображається всередині не несучих стін, а утеплювача, який в результаті допоможе нам уникнути надмірного утворення вологи і конденсату всередині будинку.

 

Щоб уникнути втрат тепла, розраховуємо товщину несучих стінок. Однак якщо перестаратися при виборі товщини утеплювача, це спричинить за собою зайві витрати з боку фінансів без підвищення енергоефективних якостей. Пам'ятайте, якщо правильно розрахувати теплоізоляційний шар, то в будинку буде підтримуватися оптимальний тепловий баланс: влітку - прохолодно, а взимку - тепло!

Необхідна товщина теплоізоляційного шару залежить від коефіцієнта термостійкості (R), є постійною і відображає властивості утеплювача, виражає значення щільності матеріалів, розділених теплопровідністю. R визначається як відношення в різниці температур від країв ізоляції до значень теплового потоку, що надходить з нього.

Чим вище значення R, тим вища властивість теплоізоляції матеріалу. 

R обчислюється за формулою:

R = (товщина стінки в метрах) / (коефіцієнт теплоізоляції в матеріалі)

Нижче ми наводимо Таблицю рекомендованих значень індексу термостійкості R для різних кліматичних поясів України за новими нормами А.2.6-31:2016.

Щоб детальніше вивчити, перейдіть за посиланням на норми http://dbn.at.ua/dbn/DBN_V.2.6-31-2016_Teplova_izolyatsiya_budively.pdf

 Приклад.

Порахуйте, чи правильно утеплений будинок в Київській області. Температурна зона 1, мінімально допустиме значення коефіцієнта опору зовнішніх стін - 3,3.Стінапобудована з газобетону, її щільність - 600 кг / м3, товщина - 30 см, утеплена пінополістиролом товщиною 10 см ПСБС-25 по ГОСТ.

У Таблиці теплопровідності будівельних матеріалів його показник (R) становить 0,26 Вт / (м * К)

І пінополістирол товщиною 10 см щільністю ПСБС25 ГосТ 15,5 кг/ м3 0,039 Вт/(м*K).

Розраховуємо показник термостійкості R для пінопластового шару і газобетоної стіни, додаємо отримані два значення і порівнюємо отримані з таблицею 3 «Мінімально допустиме значення опору огороджувальній конструкції житлових і громадських будівель».

У нас є стіна з газоблоку товщиною 0,3 м, яку ділимо на коефіцієнт теплопровідності газобетону. В результаті отримуємо R = 2,56 (м2 • °С) / Вт.

На наступному кроці обчислюємо R для пінопласту, товщина якого становить 0,1 м і ділимо на коефіцієнт теплопровідності пінопласту, який дорівнює 0,039 Вт / (м * К). Наш результат R = 2,56 (m2•C)/Вт.

Далі потрібно додати отримані значення R для пінопласту і газобетону, в результаті маємо значення - R = 3,71 (м2 • ° С) / Вт, можна порівняти його з необхідною верхньою таблицею. Для будинку в Київській області він дорівнює 3,3 за даними СКБ А.2.6-31:2016.

Порівнюючи, ми бачимо, що розрахунок правильний!

Товщина теплоізоляції фасаду будинку повинна бути не менше 10 см. В особливих випадках її можна зробити до 15 см, але потрібно враховувати дані теплопровідності матеріалу для утеплення і зовнішньої стіни. Не забувайте, що R може змінюватися, це залежить від ТУ виробників, від характеристик використовуваних матеріалів.

Щоб самостійно розрахувати енергоефективність будівлі, рекомендуємо спочатку розібратися і краще зрозуміти процеси теплообміну в стіні пирога, а також детально ознайомитися з поняттям «точки роси» в будівельній галузі.

Точка роси - це те місце, в якому пар зустрічає певну температуру повітря, перетворюючись при цьому на воду.

Щоб розрахувати тепловий опір утеплювального матеріалу, Вам необхідно скористатися таблицею теплопровідності різних утеплювальних фасадних матеріалів. Дану точку можна знайти по всьому шару готового фасадного пирога, і вона залежить всього від двох показників: вологість і температура. Температура конденсату (точка роси) на теплоізоляційному шарі впливає на те, чи буде стіна мокрою або сухою всередині.

Наприклад, якщо температура в приміщенні +20 і вологість 60%, конденсат випаде при температурі поверхні +12.

Чим нижче рівень вологості всередині приміщення, тим нижче буде точка роси температури в приміщенні.

Наприклад, в приміщенні температура становить +20 градусів, а вологість - 40% на поверхні при температурі нижче 6 градусів, конденсат може впасти. Таким чином, при підвищенні рівня вологості всередині приміщення індикатор точки роси буде збільшуватися і буде прагнути до температури нагрітого повітря всередині приміщення. Наприклад, при температурі в приміщенні +20, при вологості 80% по всій поверхні при температурі нижче 16 градусів, конденсат впаде. Якщо відносна вологість повітря становить 100%, точка роси буде збігатися з температурою всередині приміщення.

Наприклад, температура в приміщенні +20, а вологість 100%, тоді конденсат впаде по всій поверхні з температурою нижче 20 градусів.

Приклади, утеплення фасаду будинку екструдійним пінополістиролом і пінопластом в Америці.

Розташування точки роси залежить від декількох факторів:

• товщина і щільність теплоізоляційних матеріалів всіх шарів фасаду,

• температура повітря в приміщенні,

• температура зовнішнього повітря,

• вологість всередині приміщення,

• вологість на вулиці.

Основними показниками в даному випадку є два показники: точка роси і її розташування в фасадному пирозі.

Для початку слід розібратися з усілякими локаціями точки роси в настінний пиріг:

• в стіні без утеплювача;

• в стіні із зовнішнім утеплювачем;

• в стіні з внутрішнім утеплювачем.

У кожному варіанті, розглянемо результат такого місцезнаходження показника точки роси.

Розташування точки роси в стіні без використання утеплювача:

Коли точка роси розташована, можливі такі варіанти стін без утеплення:

1. Розташування точки роси між серединою і зовнішньою поверхнею стін.

В цьому випадку стіна залишається сухою!

2. Розташування точки роси між серединою і поверхнею стіни в приміщенні.

При цьому стіна суха, хоча може промокнути, якщо температура повітря за межами приміщення швидко знизиться. Точка роси може переміщатися на поверхню стіни в приміщенні.

3. Розташування точки роси в приміщенні на поверхні.

При відсутності утеплювача:

Стіна буде вологою майже всю зиму.

 

У разі утеплення стіни ззовні можуть бути такі варіанти:

1)Використання теплоізоляційного матеріалу з потрібною товщиною відповідно до теплового розрахунку з точкою роси всередині утеплювача.

Коли точка роси розміщується посередині утеплювача і стіна отеплюється зовні - це вірний спосіб знайти точку роси.

2)У тому випадку, коли використовується менша товщина утеплювача, ніж рекомендують фахівці, які зробили розрахунок, це може привести до трьох видів наслідків.

                                                                            

                                                                                         

Розташування точки роси в утеплених стінах

Утеплюючи стіну всередині, ми таким чином обмежуємо її від кімнатного тепла. При цьому точка роси зміщується всередині приміщення і в результаті температура стіни знижується. Тому більш реалістично розмістити точку роси в трьох варіантах:

1) Розміщення точки роси в товщі стіни.

Точка роси розміщується всередині стіни, стіна всередині утеплена. При внутрішньому утепленні, коли точка роси знаходиться всередині стіни, вона залишається сухою, хоча при різкому зниженні температури повітря може промокнути. У цьому варіанті можна змістити точку роси на внутрішні поверхні стін.

Точка роси розміщується на внутрішній поверхні стіни, за утеплювачем.

В цьому випадку стіна утеплена зсередини. У такому варіанті стіна буде весь час мокрою взимку.

2) Розміщення точки роси в утеплювачі всередині.

Розміщення точки роси в стіні, утепленої зовні (якщо ізоляція використовується тонше від розрахункової товщини)

Розташування точки в стіні, утепленої зсередини

У разі розміщення точки роси в середині утеплювача, при внутрішньому утепленні стіни, вона також весь час промокає взимку разом з теплоізоляційним матеріалом. Шановні клієнти компанії Роял Фасад! Наші фахівці завжди розраховують теплову ефективність стін перед оформленням замовлення, щоб ви могли насолоджуватися прохолодою влітку і економити в опалювальний період. Ваш будинок завжди буде комфортним, теплим і сухим.

Приклад1 сайт: теплорасчет.рф

Розміщення точки роси в товщі стіни, стіна утепляється всередину

У цьому варіанті стіна залишається сухою, але також може просочитися швидким зниженням температури навколишнього середовища. Розміщення точки роси може переміщатися до внутрішньої поверхні стіни.

Розміщення точки роси на внутрішній стіні, за утеплювачем.

Розміщення точки роси на внутрішній стіні, за утеплювачем, стіна утеплена зсередини.

У такому варіанті утеплення стіна буде постійно мокра.
3. Розміщення точки роси в утеплювачі всередині.

 

 

І в цьому випадку стіна буде промокнути всю зиму разом з утеплювачем.

Шановні клієнти, наша компанія розраховує теплову ефективність стін і, якщо серйозно поставитися до утеплення будинку, ви заощадите на опаленні і в будинку завжди буде прохолодно влітку, а взимку сухо і тепло.

Приклад 1  

САЙТ: теплорасчет.рф

Програма для теплорозрахунку Теремок

Детально описується самостійний розрахунок тепла для утеплення фасаду за допомогою калькулятора.

Приклад 2 

 САЙТ: теплорасчет.рф

 У цьому відео детально описаний самостійний розрахунок тепла див. посилання

Як можна або не можна утеплити стіну всередині.

На цьому сайті ви можете провести розрахунок тепла самостійно за допомогою калькулятора.

Приклад 3

САЙТ: теплорасчет.рф

У відео також детально описується розрахунок тепла, який можна провести самостійно.

Правила утеплення стін зсередини

Поняття може або не може залежати від наслідків появи конденсату в стіні або зовні. При правильному утепленні стіни вона повинна залишатися сухою і тільки при різкому охолодженні може промокнути, такий варіант можливий. А ось при стабільно мокрій стіні зсередини взимку при стабільних температурах неможливо утеплити стіну. Як зазначено вище, все залежить від розташування точки роси. При грамотному розрахунку точки роси можна відразу дізнатися, де вона розташована біля тієї чи іншої стіни і як правильно її утеплити.

Розглянемо тепер, що може вплинути на утеплення зсередини стіни і як, адже часто задаються питання про те, що визначає можливість або неможливість утеплення в тих же будинках і квартирах, побудованих з використанням однакових будівельних матеріалів однакової товщини.

Ще раз розглянемо можливі варіанти внутрішнього утеплення:

• конденсація (точка роси)

• розміщення точки роси в стіні на початку і після утеплення.

Конденсація безпосередньо залежить від відсотка вологості в приміщенні і температури приміщення.

У свою чергу, вологість в приміщенні залежить від:

• Умови проживання (тимчасово або постійно)

• Вентиляція (витяжки та припливу повітря).

У свою чергу температура приміщення залежить:

• Якісного опалення

• Рівня утеплення інших кімнатних конструкцій, крім стін (дахові вікна, підлога...)

Розташування точки роси залежить від:

• Використовуваного матеріалу і товщини всього настінного пирога

• Температури повітря в приміщенні.

• Температури навколишнього повітря.

• Вологості повітря у відсотках від приміщення.

• Вологості на вулиці.

Зібравши всі перераховані вище факти, які впливають на точку роси і її місцезнаходження, у нас є список факторів, які впливають, на рішення «можна чи ні» в такій ситуації утеплити стіну зсередини.

Ось що ми маємо в списку:

 • режим проживання (тимчасовий або постійний)
 • вентиляція (приплив та витяжка повітря)
 • якісне опалення (чи достатньо прогрівається повітря і стіни)
 • рівень теплоізоляції всіх конструкцій
 • товщина і матеріали всіх шарів стіни
 • кімнатна температура
 • вологість в приміщенні
 • зовнішня температура
 • вологість за межами приміщення
 • кліматичний пояс
 • що знаходиться за стіною в кімнаті, на вулиці або в іншій кімнаті.

З такого списку можна зрозуміти, що навіть при однакових параметрах всіх стін і конструкцій не може бути однакових ситуацій для теплоізоляції стіни.

Тепер розглянемо, як приблизно без конкретної ситуації можлива внутрішня теплоізоляція стіни:

 • приміщення, де постійно проживають,
 • існуюча вентиляція згідно норм,
 • опалення працює правильно згідно норм,
 • всі інші конструкції приміщення утеплені за всіма стандартами,
 • стіна, яка буде утеплена, товста і тепла.
 • при розрахунку додаткового утеплення для стіни, утеплювач не повинен перевищувати 50мм (піна, вата, ПСБ). При стійкості до теплопередачі стіна «не досягає» норми в 30 відсотків і менше.

Простими словами, ситуація спрощена і можна обійтися без розрахунку тепла, якщо приміщення у вас є в теплому регіоні з нормальною вологістю з хорошим опаленням і вентиляцією з товстими стінами, які не мокнуть, тому теоретично можлива утеплення зсередини.

Але ми все ж рекомендуємо поставитися до питання утеплення більш серйозно і прорахувати все для конкретної ситуації.

Все вищесказане говорить про те, що варіантів внутрішнього утеплення стін дуже мало і це правда. З досвіду можна сказати, що зі 100 клієнтів із закликом до внутрішнього утеплення стін тільки 10 мають можливість зробити це без пошкоджень і наслідків.

У всіх інших випадках можливо тільки зовнішнє утеплення!

Наші фахівці нададуть всі необхідні послуги з консультаційних розрахунків і теплоізоляції стін.

Можливі наслідки неправильного утеплення стін всередині приміщення.

Як правило, спочатку при зниженні температури стінки починають промокати. Далі все залежить від виду утеплювача - це вологий або сухий утеплювач. Вата мокріє, а пінополістирол ні, але це не змінює наслідків: у результаті при поєднанні вологи, тепла і вуглекислого газу (який ми видихаємо) з'являється відмінне середовище для проживання грибка і цвілі, якого легше уникнути, ніж надалі виводити!

Порівняльна характеристика пінополістиролу спіненого і пінополіуретану

Пінополістирол (ППС) це матеріал для теплоізоляції, який отримують при багаторазовому спінюванні і спіканні гранул полістиролу в процесі нагрівання за допомогою газоутворювача.  Кожна гранула наповнена спеціальною речовиною пентан (нешкідливий конденсат природного газу), потім йде підігрів паром, після чого полістирольні кульки збільшуються в розмірі в 20 - 50 разів (як повітряні кулі, надуті гелієм). Вони стають пружними і склеюються між собою під впливом пари. В результаті виходить однорідний матеріал для ізоляції, який стійкий до стиснення.

Основним компонентом пінополістиролу є повітря (98%). Ніякі інші гази не використовуються при виготовленні цих матеріалів.

Слід зазначити, що при його виробництві не використовуються хімічні речовини, пінополістиролові кульки утримуються виключно механічною силою. Вчені справедливо називають цей матеріал чистим полімером.

Пінополістирол відносять до термопластичних газонаповнених пластмасів. Спінений полістирол складається з гранул з розміром від 5 до 15мм. Пінополістирольна плита має щільність 25 і 35 кг/м ­, з коефіцієнтом теплопровідності ­ = 0,039Вт/мК.

Споживання спіненого пінополістеролу (пінопласту) в Європі в 10 разів більше інших утеплювачів!

Екструзійний пінополістирол (XPS, ЭПС) - скорочена назва - ЭПС або XPS. Іншими словами, екструдований пінополістирол.  Вперше даний матеріал для теплоізоляції був створений в Сполучених Штатах Америки (1941 р.). Цей вид утеплювача використовується досить широко: утеплення фундаменту і цоколя, цегла або будь-яка інша кладка, оштукатурений фасад будівлі, будь-які види покрівлі, підлоги (як звичайної, так і теплої). Він також використовується в дорожньому будівництві (автомобільному і залізничному) для того, щоб уникнути промерзання землі і набухання ґрунту.  Екструдований пінополістирол є відмінним теплоізоляційним матеріалом для спортивного майданчика, льодової арени або холодильного агрегату.

Екструзійний пінополістирол відрізняється від пінопласту процедурою гранулювання. При створенні звичайної піни мікрогранули «пропарюють» за допомогою водяної пари. Вони збільшуються за рахунок підвищення температури і повністю заповнюють форму піною. При виготовленні екструзійного пінополістиролу використовується спосіб екструзії. Виробник змішує полістирольні гранули з використанням високих температур і підвищеному тиску, включаючи в процес виробництва спінювальний агент, після чого все видавлюється з екструдера.

Утеплення фасаду будинку екструдованим пінополістиролом в Америці.

  Каталог TM Royal Facade 2022
Компанія "Роял Фасад" – національний виробник клінкерних термопанелів з 2013 року.
Багатокан.:
 0 800 21 7771
(безкоштовно в Україні)
Контакти
Форма зворотнього зв'язку
Ваше Ім'я
Ваш email
ru ua
Вверх